Hlavna stranka
Co su lyssetky
Popis lyssetky
Vyznam pre veterinara
Vyznam pre chovatela
Mestské a obecné úrady
Objednavka
GRANDE FINALE
Iwet
Copoly
Ad Maiora
Rozne

  "LYSSETKY" je vymyslený názov, ktorý je určený pre medzinárodný systém označovania psov vakcínovaných proti besnote špeciálnymi známkami, ktoré po vakcinácii pripevní veterinár na obojok psa. Zároveň si vedie evidenciu psov vakcínovaných proti besnote (dátum vakcinácie, číslo lyssetky, nacionále vakcínovaného psa a adresa majiteľa). V USA a iných anglicky hovoriacich krajinách sa tento systém nazýva "CANINE RABIES TAGS", čo ako sami uznáte, by bol pri doslovnom preklade dosť zložitý názov a možno i nepresný. Preto teda LYSSETKY - umelo vytvorené slovo, ktoré vo svojom základe vyjadruje vzťah k besnote (z latinského "lyssa virus"), ale znamená doslova známky pre psov vakcínovaných proti besnote. V súčasnosti sa systém LYSSETKY stal pre večšinu veterinárov rovnako samozrejmým, ako vakcinácia proti besnote.

   Tento systém sa používa v mnohých krajinách sveta (samozrejme nie pod názvom LYSSETKY). Ide o to, že medzinárodne dohodnutý tvar a farba známok (u nás LYSSETEK) sa pravidelne v štvorročných intervaloch opakujú. Pre rok 2021 je to modrá rozeta, 2022 oranžový ovál, 2023 zelený zvonček a pre rok 2024 červené srdiečko. Ďalej, ako už bolo napísané, sa tieto tvary a farby opakujú. Je dobré, že sa tvary a farby výrazne líšia a preto už z diaľky vidno, či bol pes v danom roku vakcínovaný proti besnote alebo nie.Najčastejšie otázky a odpovede súvisiace s používaním Lyssetiek

Otázka: Je používanie týchto známok povinné?

Odpoveď:
Nie je. Používanie lyssetiek nie je pre veterinára povinné a záleží na ňom, či ich bude vo svojej praxi používať. Používanie lyssetiek je iba doporučené oficiálnymi organizáciami veterinárnych lekárov vo svete aj u nás na Slovensku. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že lyssetky, ktoré sám po vakcinácii pripevňujem na obojok vakcínovaného psa alebo mačky, majitelia veľmi oceňujú. Okrem toho, že sa známka, ktorá má pekný tvar a výraznú farbu, majiteľom psov páči, majú známky aj praktické výhody. (MVDr. Ladislav Smatana, Veterinárna prax Bojnice)

Otázka: Nahradzuje lyssetka na obojku vyšetrenie psa na besnotu po uhryznutí človeka?

Odpoveď: Samozrejme nie. Pes, ktorý niekoho pohrýzol sa vyšetriť musí, ale lyssetka môže hneď po uhryznutí ukľudniť postihnutého, že pes je v danom roku vakcínovaný proti besnote a naviac si to môže overiť ak zatelefonuje veterinárovi, ktorého číslo je na lyssetke.

Otázka: Text na lyssetke je po roku menej čitateľný. Ako je to možné?

Odpoveď: Lyssetky sú vyrobené z eloxovaného hlinníku a text je vypálený laserom. Vrstva farby a použitá technológia zaručuje bezproblémovú čitateľnosť textu minimálne 1 rok pri správnom upnutí lyssetky. Nie je nutné aby bol text čitateľný dlhšie obdobie, pretože každý rok dostane pes novú lyssetku. Lyssetky by mali byť vždy pripnuté samostatne, tak aby nedochádzalo ku kontaktu s inými známkami, ako napríklad z mestských alebo obecných úradov.

 
Copyright © LS promotion